Řidičák na loď z půjčovny nepotřebujete

Voda a odpočinek k sobě odjakživa patří. Ale ležet někde u moře či u rybníka už mnoho lidí nebaví. Chtějí prožít svoji dovolenou u vody aktivně.

Reklama

"Ahoj" - tak se zdraví lidé, kteří tráví svoji dovolenou na vodě a všichni si tykají, včetně zákazníků půjčoven lodí. 

"Co mám dělat? Jsem ale hrozně nešikovná." 

"To nevadí. Naučíme se nejdříve vypnout tu loď. Já jsem ji teď nastartoval, a vy ji teď zkusíte, stejně jako klíčkem u auta, vypnout tím klíčkem směrem doleva a ještě trochu podržet proti té pružině. Tak vidíte. A teď to zkuste na druhé straně, zase ji nastartujeme," řekl Pavel Vokrouhlík, provozovatel půjčovny lodí.

"A nějaký plyn, nebo spojka?"

"Ne. Ten je tamhle a ukážeme si ho za chvilku. Pak zařadíte a už jedete. Nejprve pomalu, než se to rozjede, si zkuste zatočit tím kormidlem," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"A pokud bych si tu loď chtěla půjčit, potřebuji na to nějaký řidičský průkaz?"

"Ne, na tuto loď nemusíte mít řidičský průkaz," řekl Pavel Vokrouhlík.

"Pokud si loď půjčíte v půjčovně, tzn. nemáte loď vlastní a je to loď menšího výkonu, tak pro tuto loď dokonce nepotřebujete mít tzv. vůdce malého plavidla," řekl Jan Bukovský, tiskový mluvčí Ředitelství vodních cest. 

"Kdybyste ji ale vlastnila, tak byste ji řídit nemohla. Protože u nás prochází školením, takže my vás tady teď naučíme řídit a také nějaké předpisy," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Měli už jste někdy na vodě nějaký průšvih?" 

"Ne, vůbec, i komory se tady proplouvat, zdymadla, bez problémů, když je člověk opatrný a dělá to, co by měl. Pak to, myslím, není problém," řekl Richard Schwarz, zákazník půjčovny lodí.

"Zákazníci mohou použít kolik přístavišť nebo mol?"

"S přístavišti je to právě problém. Na celém toku Vltavy i Labe je jich velký nedostatek. Ta infrastruktura tady strašně chybí, takže se tady hodně kotví na divoko," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Soukromá přístaviště, která vybudovali podnikatelské subjekty nabízí své služby, ale bohužel tato síť není souvislá," řekl Jan Bukovský. 

"A lidé chodí třeba za kým na WC, když mají delší plavbu? Jak se to na lodích vlastně dělá?"

"Loď má fekální nádrž a pak se to odčerpává na fekální stanici, kterých je tady na Vltavě strašný nedostatek. V podstatě tady od Slap až po České Budějovice jsou pouze 3, což je relativně málo, protože nejsou moc velké. Takže by to určitě zasloužilo vybudovat nějakou infrastrukturu," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Viděla jsem, že je tady velmi drahý benzín, to je běžné?" 

"Běžné to není, ale je to jediná stanice na Vltavě na Slapech i Orlíku, takže většina lidí to sem tahá v kanystrech," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Ono je to asi celkově takový sport pro horních deset tisíc." 

"Ale ty rychlé čluny, když si člověk půjčí tu loď, to není nějak významně drahé. Myslím, že si to může dovolit normální smrtelník. Cena za takovou loď na 5 dní je třeba 20 tisíc. Ta loď je pro 5 až 6 členů posádky, k tomu nějaké palivo," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Využívají to lidé hodně, je to u nás obvyklý způsobe trávení dovolené, nebo je to jen pro lidi, co se k tomu nějak dostali?" 

"Většinou si to zákazníci poví mezi sebou. Moc lidí neví, že je to možné řídit bez průkazu, takže ten, kdo ten kapitánský průkaz má, tak si hledá ten zážitek, chce si pronajmout tu loď. Myslím si, že to lidi baví, že je to jiný prožitek na té vodě," řekl Pavel Vokrouhlík. 

"Je tady klid, příjemně, i když jsou v kempu lidé a když vyjde počasí, tak je to prostě nádhera," řekla Patricie Schwarzová, zákaznice.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Laboratoře PVK

Více PR článků
Zavřít reklamu