Architektura je stopou doby

Končící rok 2018, kdy jsme slavili sté výročí založení Československého státu, byl pro střední Čechy velkou inspirací k řadě zajímavých projektů. Jedním z nich je publikace, která představuje středočeskou architekturu v uplynulém století.

Reklama

Architektura bývá originální stopou, kterou zanechává každá doba a její společenská atmosféra. A právě střední Čechy jsou na takové stopy velmi bohaté. 

"Ve Středočeském kraji se nachází obrovská pestrost architektury, ať už od románských staveb nebo současné trendy. Je tu zajímavý soubor staveb z období 20. století," řekl Karel Hořčička, radní Středočeského kraje. ¨

"Ve všech těch předválečných obdobích od rondokubismu, přes klasicizující tendenci, např. spořitelny v Benešově, po funkcionalismus v různých podobách," řekl Vladimír Šlapeta, historik architektury.

Bohatství středočeské architektury ale netvoří jen rozmanitost stylů, ale také síla příběhů. 

"Snažili jsme se také zachytit architekty, kteří byli činní, nebo přímo i pobytem spojení s některými místy ve Středočeském kraji. Tady bych rád jmenoval bratrance architekta Vojtěcha Kerharta a architekta Františka Kerharta. Vojtěch Kerhart byl důstojníkem československých legií a prošel celou tou anabází k Vladivostoku a potom přes Vancouver, přes celý svět, zpátky do Prahy. Je autorem té krásné kolonády v Poděbradech," řekl Vladimír Šlapeta.

Zvlášť pikantní příběh ale začal v 50. letech. 

"Dnešní generace už vůbec neví, že existoval tzv. Basoprojekt, který byl na Pankráci a také tam byl statik, kterého prý vozili na hrad i v tom vězeňském pyžamu, aby posoudil např. sesuvy půdy na hradě a podobně. Takže to byla absurdní situace, že největší experti byli ve vězeňském pyžamu pověřováni velmi zodpovědnými úkoly. A kupodivu, to je ten paradox, navrhovali na přelomu 50. a 60. let luxusní rekreační středisko pro prominenty Ústředního výboru Komunistické strany Československa a vlády. To je několik vil na Vystrkově, které právě navrhovala tato skupina architektů. Není úplně jisté, kdo přesně to navrhoval, protože také ty skupiny se střídaly. Knížka tyto věci připomíná, Basoprojekt je zrovna kapitola, která by zasloužila další studie," řekl Vladimír Šlapeta.

Další studie by si patrně zasloužilo i druhé dějství příběhu tohoto tajuplného místa po pádu komunismu. To bylo poněkud drsnější. Komunistické pohlaváry vystřídali podnikatelé zázračně zbohatlí v 90. letech. A tak je toto místo spojené i s takovými jmény, jako je Mrázek, Krejčíř, Pitr nebo Provod. A nejen se jmény, ale i se střelbou, výbuchy a vraždami. U vily číslo 11 byl v roce 2003 zastřelen svědek v Krejčířově procesu. A právě ve Vystrkově v roce 1996 a 1998 explodovaly 2 luxusní vozy.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu