Zámky nejsou jen pro vyvolené

Ve středních Čechách si turisté také mohou užít dovolenou ryze královskou. A to na zámcích, které jsou mnohdy v majetku skutečných šlechtických rodů. Ty je získaly buď v restituci nebo je koupily, a to často v dezolátním stavu. Takže není zas tak neobvyklé, když se v jednom zámeckém křídle usilovně pracuje a ve druhém už bydlí turisté. Jako v zámku Savoia ve Škvorci.

Reklama

"Toto je fotografie z roku 2009. Současní majitelé to koupili v roce 2008 a začala probíhat rekonstrukce," řekl Miroslav Jan Zelený, generální manažer zámku Savoia. 

"Co podle vás přivedlo zdejší majitelku ze slunné Florencie do Čech?"

"Jistá nostalgie, kořeny, původ a podobně. To, že maminka paní majitelky je Češka, tatínek Ital a přes to, že veškeré mládí a dětství prožila v Itálii, tak nakonec se vrátila do Čech," řekl Miroslav Jan Zelený. 

Monica Ereneeva, rozená Salvatore, pocházející ze šlechtické rodiny z Florencie a severoitalského panství Campoli, si zakládá nejen na Škvoreckém zámku ale také na dobrém jídle.

"Kdo u vás vaří?"

"Samozřejmě paní majitelka, jako správná Italka, takže ta zná kuchyň průběžně všechnu. Jinak tady vaří velice známí kuchaři, třeba šéfkuchař, který vařil v Londýně u Gordona Ramsayho, občas mu i volá, prý mu schválně nebere telefon," řekl Miroslav Jan Zelený.

"Kdo k vám jezdí nejčastěji? Jsou to domácí turisté nebo spíše zahraniční?"

"Většinou zahraniční. Ale je třeba zajímavé, že sem jezdí hodně Američané, Angličané, Irové, Dánové, Finové a různé tyto státy. A většinou to jsou lidé, kteří mají kořeny v Čechách," řekl Miroslav Jan Zelený. 

Ale na zámku Savoia také ledaskdo může přijít o svobodu. Romantickou svatbu lze prožít i na zámku v Liblicích a třeba i s profesionálním tlumočením. 

"Oba novomanželé musí rozumět tomu co slibují a čemu se zavazují," řekla Lucie Suchánková, obchodní manažerka zámku Liblice.

Zázemí pro tlumočníky ale nebylo vybudováno kvůli svatbám. Zámek Liblice patří Akademii věd a často hostí vědecké i komerční konference. 

"Nahoře ve 4. patře máme udělaný konferenční sál pro 101 lidí. Původně jsme tam měli i překladatelské kabinky. Ony jsou tam nastálo dané, jsou ale dole ve 3. patře v režii. Vzhledem k tomu, že dnes spousta lidí mluví anglicky, není již potřeba tlumočníka," řekla Lucie Suchánková.

Na své okolí působí zámek velmi honosně, a to nejen kvůli své klientele, a lidi tak často nenapadne, že by tu byli vítanými hosty. 

"Hodně se nám stává, že i lidé z okolí Mělníka, Mladé Boleslavi, přijedou a diví se, že máme restauraci, kam mohou přijít na oběd, na večeři, že tady máme pokoje na ubytování a podobně. Bojí se sem vůbec zavítat," řekla Lucie Suchánková.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Laboratoře PVK

Více PR článků
Zavřít reklamu