• Načítám...
>

Na Ládví se vrátí socha Žabáka

  • 4. srpna 2023,
  • 18:00,
  • PRAHA 8,
  • Monika Rusová

Radnice Prahy 8 už téměř rok řeší navrácení plastiky Žabáka na sídliště Kobylisy, která byla odcizena z fontány už před 15 lety. Autorem originální sochy byl Vincenc Vingler a aby kopie původního Žabáka byla co nejvěrnější, na přípravách spolupracuje vedení radnice s manželkou autora. V jaké fázi je projekt nyní vám prozradí naše reportáž.

Reklama

Do parku vedle koupaliště Ládví se vrátí socha Žabáka. Bronzová socha tohoto obojživelníka spolu s bazénkem a vodotryskem patřila ke kobyliskému sídlišti od 70. let minulého století. Plastiku Žabáka však potkal smutný osud, a to hned dvakrát a tak oblíbené místo setkávání lidí ze sousedství zeje prázdnotou už přes 15 let.

"V roce 2007 by Žabák odcizen z důvodu toho, že si zloděj myslel, že je celý z bronzu, ale posléze zjistil, že je dutý, tak ho odhodil zde v přilehlém křoví," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

O rok později byl Žabák po nutných úpravách vrácen zpět na své místo. Bohužel po necelých 14 dnech byl poničen sprejery a do dvou měsíců ho někdo ukradl. Tentokrát už se Žabák však nenašel a tak po fontánce zbyla pouze tato nádržka. 

"Teď jsme ve fázi přípravy, snažíme se dělat průzkumy půdy, průzkumy vody, hydrologické průzkumy, ale také jednáme o smlouvě pro zasmluvnění s vlastníkem uměleckých práv," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

Vlastníkem uměleckých práv je manželka autora Žabáka Marie Vinglerová, která se podílí i na výběru materiálu nové plánované repliky.

"Varianty jsou měď, beton nebo kámen a toto je věc ještě nedořešená, bude to také záležet na tom, jakým způsobem a jak lehce ten materiál by mohl a nemohl být odcizen," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

Současně se zhotovením nového Žabáka se plánuje i kompletní rekonstrukce fontánky a přilehlého okolí.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu