Dopravniinfo.tv: Nebezpečné chování řidičů kamionů na cestách

  • 1. října 2023,
  • 16:13

Nebezpečné, zdlouhavé předjíždění kamionů nebo obecně chování jejich řidičů na silnicích. Často diskutované téma, se kterým se řidiči setkávají napříč celým českem. Samozřejmě zajímá i dopravní policii, která se na chování kamioňáků zaměřuje.

Reklama

Nebezpečné, zdlouhavé předjíždění kamionů nebo obecně chování jejich řidičů na silnicích. Často diskutované téma, se kterým se řidiči setkávají napříč celým českem. Samozřejmě zajímá i dopravní policii, která se na chování kamioňáků zaměřuje.

Případ z půlky srpna na dálnici D1. Řidič kamionu porušil hned několik pravidel silničního provozu. Měl ale smůlu, že jeho jízdu monitorovala policie.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: “Jeho přestupkové jednání započalo, když začal předjíždět vozidlo a neměl dostatečnou rychlost a omezil za ním jedoucí řidiče. Předjíždění trvalo zhruba jeden kilometr.”

To ale nebylo všechno, 68letý řidič porušil i další pravidla a ohrozil řidiče předjížděného kamionu. Nebo další případ. Tohoto řidiče - už s pomocí dronu - policisté natočili při dopravně bezpečnostní akci. Také on dostal pokutu za porušení pravidel. Dopravní policie mají tuto tématiku nejen v tomto roce jako jednu z priorit.

Jiří Zlý, ředitel Dopravní policie ČR: “Není určitě pravdou, že tuto skutečnost opomíjíme, nicméně musím také zdůraznit, že není v silách žádného policejního sboru na celém světě vyřešit všechny přestupky. Také je třeba si uvědomit to, že pakliže dopravní policisté zdokumentují takový přestupek, tak to neřeší uprostřed dálničního tělesa, ale řeší to na bezpečných místech. Tudíž mnohdy nějaké zdání toho, že policie nečiní, není pravdou. V současné době jak porušování dopravní značky Zákaz předjíždění, tak prakticky to nepřiměřeně dlouhé předjíždění, které vyplývá z obecné úpravy zákona o silničním provozu, tak obligatorně je tam stanoven zákaz činnosti. Je to i administrativně a procesně náročnější pro dopravní policisty, než takový přestupek zpracují, zadokumentují a oznámí ke správnímu řízení.”

Řidičům hrozí nejen pokuta od pěti do deseti tisíc korun, ale i zmíněný zákaz činnosti od 6 do 12 měsíců a sedm bodů. Zopakujme si tedy pravidlo pro kamiony. Řidiči s vozidlem o celkové hmotnosti převyšující 3,5 tuny a řidič soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 metrů, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: “Upozorňujeme řidiče, že v kontrolách policisté budou pokračovat i nadále a apelujeme na ně, aby dodržovali pravidla silničního provozu a byli ohleduplní i k ostatním účastníkům silničního provozu.”

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu