• Načítám...
>

V Praze 2 se v horkých letních měsících osvěžíte

  • 10. července 2024,
  • 17:47,
  • PRAHA 2,
  • Kristýna Svobodová

Klimatické změny nutí pražské městské části přemýšlet nad možnostmi osvěžení během horkých letních dnů. Kromě koupališť tak řada radnic ve veřejném prostoru volí například bohatou zeleň a péči o ní, v posledních letech jsou hitem například brouzdaliště nebo vodní mlžítka. Všechny tři varianty pak nabízí například městská část Praha 2. Každoročně do nich investuje desítky milionů korun.

Reklama

Teploty nad 35 stupňů Celsia a vydlážděné chodníky žhnoucí klidně jednou tolik. I takové bývá léto ve městech a Praha není výjimkou. Klimatické změny tak radnice nutí přemýšlet o možnostech osvěžení ve veřejném prostoru. Základem je bohatá zeleň, která přispívá k vlhkosti vzduchu. V posledních letech jsou ale největším hitem brouzdaliště a vodní mlžítka. Všechny tři varianty nabízí třeba městská část Praha 2. Ta do nich každoročně investuje desítky milionů korun.

,,My máme na Praze 2 celkem 15 mlhovišť, které mohou občané využívat, třeba na náměstí Míru, když čekají na tramvajový spoj. V Sadech Svatopluka Čecha máme takový vodní bazének s vodotrysky a ve volnočasovém parku Folimanka máme interaktivní vodní prvek, na kterém si děti mohou hrát celý den," popisoval místostarosta Prahy 2, Jan Recman (ODS).

anketa

,,Mně se líbila ta fontánka, jak jsem jí prolézal."

,,Je to super, že se děti můžou ráno takhle schladit a prostě si užít dopoledne ve vodičce."

,,Ideální, kam máte v těchto vedrech jít v té Praze, já jsem za to strašně šťastná. Je to aspoň trošku osvěžení i pro nás."

Pozor si ale musí dát pejskaři. Praha 2 na ně samozřejmě myslí také a pro čtyřnohé chlupáče má v devíti lokalitách celkem 14 pítek. Najdete je třeba v parku na Folimance nebo v Riegrových sadech. Ostatní vodní prvky jsou ale podle místostarosty Jana Recmana určené výhradně občanům.

,,Tady do tohoto vodního prvku, který vidíte za mnou, pejsci nesmí. Je čistě pro děti, jejich maminky, tak aby zůstala zachována hygiena a pejsci to neznečistili," vysvětloval Recman.

Osvěžení ve veřejném prostoru pak na Dvojce ještě přibude. Pamatujete si například vodní kaskádu pod Nuselským mostem? Léta nefungovala, městská část se ale plánuje pustit do její opravy.

,,Ona dlouho nebyla funkční, ale my jsme se rozhodli, že ji obnovíme a vrátíme tam i ty sochy, které tam původně byly, které jsou v tuto chvíli v depozitáři městské části Praha 2," doplnil Recman.

Co se týká 15 mlhovišť, většina z nich je vybavena solárním panelem a termostatem, které regulují jejich činnost. Když tedy teplota zařízení stoupne na 23°C, mlžítko se samo spustí. Stejně ale na vodní prvky v Praze nespoléhejte, důležité je především hodně pít a alespoň děti chránit před nejsilnějším zářením slunce třeba pokrývkou hlavy a padesátkovým opalovacím krémem.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu