• Načítám...
>

Prezident Petr Pavel navštívil Středočeský kraj

Prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou zahájili dvoudenní návštěvu Středočeského kraje. Ve středu 6. března prezidentský pár přivítala hejtmanka Petra Pecková (STAN) před krajským úřadem ve Zborovské ulici v Praze. Následovala debata s radními, tisková konference a výjezd do největšího kraje v republice.

Reklama

Krátce před devátou hodinou ráno zastavila kolona blikajících vozidel před budovou krajského úřadu v Praze. Prezidenta Petra Pavla s první dámou tady přivítala hejtmanka Petra Pecková a ředitel úřadu Jan Louška. Oficiálně tak začala dvoudenní návštěva hlavy státu ve Středočeském kraji.

Následovala společná snídaně a pak už setkání s krajskými zastupiteli. Po něm pak Pavel na tiskové konferenci promluvil o problémech, které region trápí.

,,Asi na prvním místě bych zmínil rozpočtové určení daní, protože už od roku 2005 nedoznal vzorec výpočtu rozpočtového určení daní pro kraj změny. Bavili jsme se také o stavu komunikací, o problémech s dostupností škol," řekl prezident Petr Pavel na tiskové konferenci po jednání se středočeskými radními a zastupiteli.

,,Já vnímám, že vzhledem k té složité zahraničně politické situaci je role pana prezidenta teď prioritní v té zahraniční politice, ale přesto jsem ráda, že právě návštěva regionu je pro něj důležitou,“ doplnila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Krátce před 16. hodinou pak prezident dorazil do sokolovny v obci Křivoklát, kde proběhla debata k chystanému Národnímu parku Křivoklátsko.

Na setkání dorazily také přibližně tři desítky odpůrců vzniku parku s transparenty.

Mezi protestujícími byl i Jakub Majer z nedaleké obce Skryje.

,,Ty národní parky vlastně říkají, pojďme tu divokou přírodu nechat být, nezasahovat do ní a ono jí to pomůže. Ale když tenhle přístup začnete dělat v kulturní krajině, tak jí spíš můžete poškodit a druhá věc je, že to potom s sebou také nese nějaká omezení, třeba svobody pohybu," řekl jeden z odpůrců zamýšleného národního parku Křivoklátsko, Jakub Majer.

,,Záměr vytvořit národní park je motivován ochranou přírody, zachování unikátních biotopů, ale musíme mít vždycky na paměti to, že ten obrázek není úplný, pokud v něm nezohledníme i zájmy občanů a jejich obcí," vysvětlil Pavel.

Za zavřenými dveřmi pak prezident o parku vedl jednání se starosty dotčených obcí, kde měl vyslechnout jejich argumenty. Prezident pak zamířil na prohlídku věznice Vinařice, zatímco první dáma si prohlédla ženskou věznici ve Velkých Přílepech. Den pak završili v Kladně, kde se setkali s občany.

Čtvrteční program zahájil prezident Petr Pavel tady na Základní škole Amos v obci Psáry. Osmáci a deváťáci tady s prezidentem a hejtmankou debatovali o svých studijních preferencích a zhodnotili také nový systém přijímaček na střední školy.

,,Bylo to dobré a nebo byl někde zádrhel, jak jste to zvládali?" Ptala se hejtmanka v jídelně žáků u snídaně.

,,Tak hodně nám to usnadnilo, nemuselo se nikam jezdit a na tom to bylo to nejlepší. My jsme to měli za 10 minut hotové," řekla jedna z deváťaček.

,,Když jste zvažovali, na kterou školu jít, tak co pro vás bylo tím základním, podle čeho jste se rozhodovali," ptal se žáků Petr Pavel.

,,Podle kamarádů a třeba podle toho, jaké mají na té střední škole zkušenosti," řekla další z žákyň devátého stupně.

V rámci druhého dne návštěvy pak Pavel navštívil také tradiční výrobu skla v Sázavě. 

,,Představuje dlouholetou tradici ve výrobě skla, a to nejenom toho průmyslového, ale i pro domácnosti. Ještě nedávno byla na hranici úpadku, do té doby, než ji koupil pan Moťka a postavil ji na nohy," řekl prezident.

,,Tam jste viděli strojní výrobu, která je zastoupená teda lisovanou technologií, pak jste viděli foukanou technologii, tam jsme zase dělali například ty konvice. Tam si představíte třeba konvice, které používáme na čaj, takže domácí sortiment," doplnil Tomáš Psota, ředitel výroby sklárny Kavalierglass.

Svou dvoudenní návštěvu pak prezident Petr Pavel v doprovodu manželky a hejtmanky Petry Peckové zakončil v Kersku na Nymbursku. Tady si prošel naučnou stezku a došel až k vile spisovatele Bohumila Hrabala.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu