• Načítám...
>

Park na Karlově oživí nové umělecké dílo

  • 30. listopadu 2023,
  • 13:37,
  • PRAHA 2,
  • Lucie Sinková

Praha 2 už zná výsledky výtvarně-architektonické soutěže, do které se zapojilo 41 uměleckých děl. Jedno z nich - to vítězné bude zdobit park na Karlově. Podmínkou bylo, aby sem nové dílo zapadlo, a to jak v kontextu historickém, tak i současném. A zároveň aby celkově zkrášlilo okolí.

Reklama

Zhruba v těchto místech v parku na Karlově, kde stávala před výstavbou Nuselského mostu dětská nemocnice, oživí prostranství nové umělecké dílo, které bude součástí celkové revitalizace.

,,Dílo bude odlito z bronzu a bude vyrobeno novou metodou, to znamená, že bude vyroben 3D model a na základě toho bude odlito konečné dílo, které bude vysoké asi 2, 5 metru od země," prozradil Jan Recman, místostarosta MČ Praha 2.

V konkurenci 41 soutěžních návrhů nakonec zvítězilo dílo architekta Jana Darkse, protože bude reprezentovat již zmíněnou dětskou nemocnici na Karlově.

,,Právě toto dílo nám přišlo společně s celou porotou, že je spojením historie a současného dění. Přihlásili se jak mladí umělci, tak i ti etablovaní a myslím, že dílo, které jsme nakonec vybrali, se povedlo, což dokládá i to, že porota se na něm shodla jednomyslně," dovysvětlil Jan Recman, místostarosta MČ Praha 2.

Vítězný návrh soutěže financovaný z programu hl. m. Prahy "Umění pro město" měl tedy zohlednit především historický potenciál místa a přispět k zachování genia loci a zatraktivnění celé lokality, která má i tak svoje kouzlo. Nabízí výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad a zároveň tu dýchá atmosféra staré Prahy. Mimochodem pro všechny zájemce chystá radnice Prahy 2 představit jednotlivé soutěžní návrhy v rámci výstavy v únoru příštího roku.

,,Já bych chtěl moc poděkovat všem porotcům, kteří se zúčastnili této soutěže, ať už jde o předsedu poroty Petra Jandu nebo umělce Josefa Bolfa či Vladimíra 518. Všichni myslím, že přispěli svým dílem k tomu, že jsme vybrali opravdu krásné umění, které zde bude sloužit doufejme pro další generace," řekl  Jan Recman, místostarosta MČ Praha 2.

Bližší informace o výsledku soutěže i přehlídka všech 41 soutěžních děl je k dispozici na stránkách druhé městské části www.praha2.cz. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu