• Načítám...
>

Praha 8 si připomněla popravené během nacismu

  • 7. května 2023,
  • 12:35,
  • PRAHA 8,
  • Ondřej Švec

Kobyliská střelnice je nechvalně proslulá zejména jako bývalé popraviště v době německé okupace. Popraviště za druhé světové války zřídila německá správa Prahy v zadní části střelnice, kdy na tuto práci nasadila i židovské pracovníky. Bývalá konírna se tak proměnila na poslední vězení odsouzených. Po atentátu na Heydricha v roce 1942 tu byly odvetou denně popravovány desítky mužů a žen. Jenom od 30. května do 3. července 1942 bylo popraveno téměř 540 osob. Na všechny neprávem popravené každoročně v rámci pietního aktu vzpomíná i městská část Praha 8.

Reklama

Kobyliská střelnice v Praze 8 nyní představuje pietní místo, kde se každý rok konají vzpomínkové akce. Během druhé světové války sloužila jako popraviště, kde nacisté po atentátu na Heydricha v roce 1942 připravili o život stovky lidí. 

"Je to místo popraviště vlastenců československých odbojářů, především v době heydrichiády zde položilo životy plno tehdejších obyvatel Prahy 8 a je třeba si jich opravdu vážit," řekl Ondřej Gros (ODS) - starosta MČ Praha 8.

Jejich osudy si pravidelně připomíná i městská část Praha 8.

"Jde o pietní akt k příležitosti Dne vítězství konce druhé světové války a osvobození tehdejšího Československa, což si připomínáme na tomto místě každý rok," řekl Ondřej Gros (ODS) - starosta MČ Praha 8.

Přestože od tragických momentů druhé světové války, která skončila v roce 1945, uplynulo již 78 let, je důležité si je stále připomínat.

"Naše městská část se připomínání historické paměti věnuje dlouhodobě, já myslím, že si to musíme připomínat kvůli tomu, abychom si své nynější svobody a demokracie vážili. Ti lidé, kteří tady zahynuli, položili životy za naší budoucí svobodu," řekl Ondřej Gros (ODS) - starosta MČ Praha 8.

Po skončení druhé světové války se ze střelnice stalo pietní místo. Dnešní výzdoba areálu byla dokončena v roce 1975. Na místě bývalých koníren je mozaika od Martina Sladkého, opodál stojí dřevěný kříž a plastika plačící ženy od Miloše Zeta a naproti jedinému vchodu do areálu skrz val jsou do desky vytesány verše Miroslava Floriana. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu