• Načítám...
>

Řepková pole u Běchovic vystřídá les

Koupit domek na východě Prahy mezi Běchovicemi a Dubčí je dnes patrně zajímavá dlouhodobá investice. Za pár desetiletí tu totiž lidé nebudou žít v sousedství prašných polí plných řepky, ale přímo mezi hlubokými smíšenými lesy.

Reklama

Řepkovým lánům na východě Prahy mezi městskými částmi Dubeč a Běchovice odzvonilo. Namísto nich tu lesníci zakládají smíšené lesy. Jeden v prostoru na Robotce, druhý v místě zvaném V Panenkách.

"Snažíme se přiblížit co nejvíce původní dřevinné skladbě, která v oblasti Prahy byla. Původní dřevinná skladba nebyla monokultura, ale bylo to spoustu různých dřevin na dané ploše. Je zde převaha dubu, potom je zde lípa, javor, jasan, jilm. Z jehličnatých dřevin tady máme douglasku, borovici, máme tu nějaký modřín a je tady malá příměs jedle," řekl Václav Sítek, vedoucí střediska Lesy, Lesy hl. m. Prahy.

"Když se hl. m. Praha rozhodlo vysazovat jak les Robotka, tak i les, který vlastně přiléhá k Újezdu nad Lesy - les V Panenkách, tak jsme to samozřejmě uvítali, a na ten efekt, který přijde samozřejmě až časem, se velmi těšíme," řekl Ondřej Martan, starosta MČ Praha - Běchovice.

Ale ke kýženému efektu, tedy k momentu, kdy se místní budou moci projít lesem na Robotce či V Panenkách, povede ještě hodně dlouhá cesta.

"Následujících 7 let se budou ty sazenice pravidelně vyžínat, aby je buřeň, nebo tráva která kolem nich roste, nezahlušila nebo nezalehla. Jakmile sazenice odrostou buřeni a zvěři, tzn. budou výšky asi jako jsem já, tak se s tou intenzivní péčí končí," řekl Václav Sítek.

"Lesy hl. m. Prahy tu péči provádí velmi svědomitě. Prakticky celé jarní období stráví tím, že vysekávají prostor mezi jednotlivými sazenicemi," řekl Ondřej Martan.

Plnohodnotných lesů na místě řepkových polí se ale dočkají až budoucí generace. S vývojem tak cenného ekosystému, jakým les je, příroda totiž opravdu nespěchá. Na rozdíl od nás má na všechno času dost.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu