• Načítám...
>

Zakázku DPP za 22 miliard prověří interní audit

  • 28. ledna 2020,
  • 17:54,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Dohodovací řízení na pražském magistrátě pokračuje. V pondělí odpoledne se lídři koaličních stran opět sešli, aby řešili dopravu a neshody kolem zakázky dopravního podniku na servis souprav metra v hodnotě téměř 22 miliard korun, kterou získala bez veřejné soutěže firma Škoda Transportation. Spojené síly pro Prahu kvůli tomu na koaličním jednání požadovali odvolání ředitele dopravního podniku Petra Witowského a náměstka primátora Adama Scheinherra.

Reklama

Zakázku za celkem 22 miliard korun, kterou zadal DPP Škodě Transportation bez výběrového řízení prověří interní audit. Shodla se na tom pražská koalice. Rozpory, které kolem zakázky na údržbu vozů metra v koalici panují, ale ještě nekončí. Zástupci Spojených sil pro Prahu doporučili odvolání generálního ředitele DPP a k zodpovědnosti ženou i náměstka primátora pro dopravu.

"Pan Witowski a možná i celé představenstvo prostě mělo informovat dozorčí radu, mělo to dát k projednání a mělo informovat vedení města. Když někdo selže v tak zásadní věci, tak by měla být vyvozena odpovědnost," řekla Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy.

Primátor Zdeněk Hřib v reakci uvedl, že pokud audit odhalí více možných dodavatelů nebo to, že je zakázka předražená, neměl by svou funkcí zaplatit pouze generální ředitel DPP. 

"Myslím si, že je na místě především odvolat celé představenstvo DPP, protože ti pro to hlasovali všichni jednohlasně, včetně nominantů Spojených sil," řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Interní audit zadá náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, který k němu chce přizvat také zástupce opozičních stran.

"Navrhnu, aby dozorčí rada zadala interní audit, který je pak kontrolován Výborem pro audit, v němž jsou i zástupci opozice, jehož výsledky pak jsou i na dozorčí radu, takže se s tím všichni můžeme seznámit," řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Podle opozice je ale interní audit nedostatečné řešení. Jak opoziční zastupitelé oznámili, řešením by byla zcela nezávislá kontrola.

"Koalice se nebyla schopna dohodnout na tom, aby zadala nezávislý protikorupční audit. Zadali pouze interní audit DPP, který považujeme za nedostatečný. Jinými slovy Piráti a za nimi Praha Sobě se chovají naprosto netransparentně," řekl Radomír Nepil, zastupitel hl. m. Prahy.

Jednání ale přineslo i další výsledky. Kromě auditu by mělo dojít také ke změnám stanov zadávání zakázek v DPP a městských společnostech obecně.

"Městské společnosti by nás pravidelně jednou za půl roku měly informovat o všech zakázkách, které připravují, nad 50 milionů korun. A to včetně toho, jakou formou zadávacího řízení je chtějí zadat," řekl Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy.

Podle DPP má Škoda Transportation práva k výrobní i údržbové dokumentaci k soupravám metra, takže ji nebylo moci zadat jiné firmě. Vlastní servisní oddělení s více než 300 zaměstnanci podnik zrušil už v roce 2009. Sestavit nové by bylo podle vedení města v tuto chvíli složité a nákladné.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu