• Načítám...
>

V Muzeu Karlova mostu je výstava lidových betlémů

  • 4. prosince 2023,
  • 16:52,
  • PRAHA,
  • Lucie Sinková

Betlémy nejrůznějších tvarů a materiálů zaplnily Muzeum Karlova mostu. Letošní téma je "Lidové betlémy z Čech". Jsou z italské sbírky Pietra De Godenze. K betlémům má také velmi kladný vztah i známá hlasatelka Marie Retková, která výstavu navštívila a "posvětila".

Reklama

V Muzeu Karlova mostu je už po šestnácté k vidění výstava betlémů, jejíž téma se každý rok trochu mění.

"Loňský rok jsme tady měli Tridentské betlémy, česky Trento je správně Trident a to, že jsme byli součástí jedné země, jednoho království, kdy Jan Lucemburský daroval erb Tridentu, svatováclavskou orlici s korunou, tehdy tam byl biskup Mikuláš z Brna, který byl loajální králi, tak je to pro nás dodnes takový symbol přátelství," řekl Zdeněk Bergman - převozník pražský a provozovatel firmy Pražské Benátky.

Letos muzeum připravilo expozici na téma lidové betlémy z Čech, a to z italské sbírky Pietra De Godenze. 

"Pietro De Godenz je betlémář z Tridentu, respektive u Tridenta z městečka Cavalese a on historicky sbírá betlémy, má takovou klasickou tyrolskou chalupu a v celém sklepení má sklad těchto betlémů a právě proto, že ten Trident byl součástí Českého království, tak sbírá i české betlémy, které tam měli jejich předci, protože ještě na počátku 20. století v rámci Rakouska-Uherska jsme byli jako jedna země, takže ta tradice tam je a ty vidíte letos u nás v muzeu," řekl Zdeněk Bergman - převozník pražský a provozovatel firmy Pražské Benátky.

"Letos jsem přivezl z Val di Fiemme přibližně 30 betlémů, každý ten betlém je český, originální český betlém. Je to z toho důvodu, jak již bylo dnes řečeno, že jsme byli jednu dobu jedno impérium, to znamená Rakousko-Uhersko, takže já, když jsem sbíral, když dávám dohromady ty betlémy, tak jsem třeba ty některé figurky našel tady v Čechách, ale mnoho jsem jich našel ve Val di Fiemme v Tridentsku právě proto, že tam historicky byly," řekl Pietro De Godenz - italský betlémář.

S tvorbou a stavbou prvních lidových betlémů se setkáváme až na přelomu 18. a 19. století. Betlémy se lišily velikostí a materiálem. Vedle menších jeslí, často vestavěných do přenosných skříněk, vznikaly betlémy velké i několikametrové. Původně se k němu kladly i drobné dárky. A k betlémům má velmi kladný vztah i známá hlasatelka Marie Retková, která s Muzeem Karlova mostu dlouhodobě spolupracuje.

"My jsme měli doma betlémy jednak od Josefa Lady a potom od paní Fischerové Kvěchové, tak to je pro mě srdcová záležitost a já myslím, že nejsem zdaleka sama, protože betlém je návrat do dětství," řekla Marie Retková - hlasatelka a moderátorka.

Na Tři krále se betlém vždy doplnil o královský průvod a zůstal v této podobě tak až do Hromnic. A právě do 2. února 2024 výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu potrvá a posléze na ni naváže výstava Velikonoční s pašijovými motivy. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu