• Načítám...
>

Gorilí samička z pražské zoo dostala jméno Mobi

  • 10. února 2024,
  • 18:14,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Malá gorila nížinná v pražské zoo dostala jméno Mobi. Rozhodli o tom lidé v anketě. Slavnostní ceremoniál sledoval v pražské zoo rekordní dav lidí. Jméno bylo do poslední chvíle utajeno.

Reklama

Rekordní počet návštěvníků se dnes sešel v pavilonu Dja v pražské zoo. Teprve pětitýdenní gorilí holčička tady totiž dostala jméno Mobi.

"To znamená dědička nebo pokračovatelka, z čehož mám opravdu radost, protože to je jméno, které je snadno zapamatovatelné, ale také vyjadřuje ten příběh, tuhle kapitolu toho příběhu naší slavné Moji, první gorily narozené v České republice," řekl Miroslav Bobek - ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy.

O návrhy jmen požádala pražská zoo kamerunské děti, které se účastní projektu Toulavý autobus v rezervaci Dja na východě Afriky. Ze 67 návrhů vybrala zahrada deset nejlepších a významově nejzajímavějších. Finální výběr pak provedli lidé v anketě a z toho vítězného se radují i sami chovatelé.

"Já i chovatelé jsme nadšení tím jménem, protože nebude zapotřebí ho žádným způsobem přizpůsobovat. Bude se užívat zkrátka tak, jak je, je krátké, zvučné, dobře se volá a opravdu nepřipomíná jméno žádného ze členů té rodiny, takže tohle se zkrátka povedlo," řekl Pavel Brandl - šéfkurátor savců Zoo Praha.

Slavnostního odpoledne se zúčastnila i řada významných osobností. Nechyběl například primátor hlavního města nebo youtuber Karel Kovář, který gorilí slečnu také pokřtil.

"Já bych malé Mobi přál, aby se doopravdy stala tou dědičkou, jak je v jejím jméně už zakódováno, aby přebrala tu nádhernou štafetu, kterou tu nechala Moja, aby přivedla nejen sem do pražské zoo, ale i k zájmu o gorily nížinné co nejvíce lidí, ideálně těch mladých nebo malých a aby se jí dařilo ten odkaz nést hezky dál," řekl Karel Kovář - youtuber.

Mládě gorily nížinné se narodilo letos 2. ledna. Matkou je desetiletá samice Duni. Ta je dcerou slavné Moji - první gorily narozené v Česku, která byla v roce 2011 převezena do Španělska. Otcem Duni je šestadvacetiletý samec Kisumu.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu