• Načítám...
>

Praha chystá centrum využívající teplo z odpadních vod

  • 2. dubna 2024,
  • 23:51,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Pražská vodohospodářská společnost, kterou vlastní hlavní město, chce začít připravovat stavbu takzvaného energocentra. To má v budoucnu využívat teplo získávané z odpadních vod k vytápění pro přibližně 200 tisíc lidí. Záměr začátkem dubna schválili pražští radní. Centrum by pak mělo snížit závislost města na teplu, které dosud získává spalováním fosilních paliv.

Reklama

Pražská vodohospodářská společnost začne připravovat stavbu takzvaného energocentra. To má v budoucnu využívat teplo získávané z odpadních vod k vytápění pro přibližně 200 tisíc lidí. Projekt má snížit závislost města na teplu, které dosud získává spalováním fosilních paliv.

,,Velký přínos je, že tady máme obří energetický zdroj tepla, který pokud budeme schopni rozvést do Prahy, tak jsme skutečně schopni pokrýt spotřebu až 83 tisíc domácností více než 200 tisíc lidí, a to ještě tedy ekologicky šetrným způsobem," řekl radní hlavního města, Michal Hroza (TOP 09).

Energocentrum má být totiž schopné pomocí výměníků získávat přebytečné teplo z odpadní vody zpracovávané v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově. Praha by tak snížila svou závislost na plynu a na mělnické hnědouhelné elektrárně, která v současnosti vytápí velkou část pražských domácností. 

,,Výhled je, že by mělo začít fungovat do roku 2030, zároveň u toho energocentra v rámci toho procesu, který nás teď čeká, je samozřejmě možnost jeho postupného spouštění," doplnil Hroza.

,,My to musíme propojit až do Holešovic na teplárnu a odsud ještě udělat tu propojku přes Hlávkův most, tak aby to mělo odběr, protože pokud produkuju teplo, tak musím to teplo také dostat k těm zákazníkům, proto tam hrají zásadní roli kolektory a překročí to díky tomu i s těmi kanály, které k tomu ještě budeme potřebovat, miliardu korun," doplnil radní hlavního města pro finance Zdeněk Kovářík (ODS).

Budování vlastních zdrojů tepla je součástí klimatické strategie, kterou si město schválilo v roce 2021.

,,Je to způsob, kterým bychom chtěli na Ústřední čistírně odpadních vod využít toho rozdílu tepelného, kdy ty odpadní vody jsou celoročně přes 15 stupňů a díky soustavě silných tepelných čerpadel o výkonu až dvakrát devadesát megawattů jsme schopni tu teplotu zvýšit až na 110 stupňů a tím pádem ji dodávat do toho systému centrálního zásobování teplem," vysvětlil radní Hroza.

Metropole je z velké části závislá na teplu z Mělníka, které vzniká neekologicky spalováním uhlí. Dálkovým teplem je v současnosti vytápěno asi 230 tisíc pražských domácností, dalších 90 tisíc používá elektřinu, 210 tisíc pak lokální plynové kotle a dalších zhruba 40 tisíc používá blokové plynové kotelny.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu