• Načítám...
>

Praha podpoří celoroční festival Franze Kafky

  • 9. dubna 2024,
  • 15:46,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Letošní rok se nese ve znamení připomínky úmrtí Franze Kafky. Smrt světoznámého spisovatele si připomeneme v červnu, už teď ale v Česku probíhá celoroční festival. Ten nabízí výstavy, představení, diskuze a podobně. Na program nejen v Praze bude vábit speciálně polepená tramvaj.

Reklama

Letos v červnu si připomeneme sto let od úmrtí světoznámého spisovatele Franze Kafky. Připraveno je mnoho akcí, které spisovatelovo dílo a význam připomenou. Hodně z nich proběhne přímo v Praze, jejíž vedení celoroční program podpořilo.

"Praha si je vědoma mimořádnosti tohoto výročí, sto let od úmrtí Franze Kafky, finančně podpoříme projekty a vedle toho některé projekty budeme realizovat a nabídneme tak Pražanům, návštěvníkům Prahy celou řadu akcí, kterými doplníme ten bohatý kulturní program, který Praha po celý rok nabízí," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hl. m. Prahy.

V Praze teď bude možné svézt se speciálně polepenou tramvají, která nabídne přehled chystaných akcí a taky poskytne lidem, kteří budou mít o akce zájem, užitečný rozcestník, kde pátrat dále. Zejména pro turisty, a to i zahraniční, je Kafka stále velkým tahákem.

"To téma má velmi významný potenciál hlavně v oblasti lidí, kteří se zajímají o to dílo, o tu kulturu jako takovou a v případě příjezdových trhů je to primárně Polsko, Německo a Belgie. To máme díky spolupráci s Akademií věd zjištěné, že právě tyto země se velmi zajímají o Kafku a literaturu obecně," řekl František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Připravený program je rozvrstvený do celého roku. Informace o výstavách, debatách, přednáškách i koncertech a představeních přibližují speciální weby. Jeden celorepublikový a jeden zaměřený přímo na program v metropoli.

"Na tom webu Kafka 2024 najdete úplně všechny informace o každém, kdo se přihlásil a kdo něco kafkovského chystá. Lze na tom webu ty akce vyhledávat podle měst, takže tam lze zadat Prahu, ten web je i v češtině, takže ty informace tam jsou úplně všechny. Ten druhý web, který tady byl zmiňovaný, jsou výhradně pražské akce, které tam organizuje především Prague City Tourism," řekla Kateřina Bajo, koordinátorka projektů, Městská knihovna v Praze.

Za to, že známe Kafkova literární díla, můžeme poděkovat jeho příteli Maxi Brodovi, který neuposlechl Kafkův příkaz a jeho díla nespálil. Brodovi za to ostatně poděkoval i ministr kultury Martin Baxa, jehož rezort celoroční festival také podpořil. Za iniciativou stojí Spolek Adalberta Stiftera a kromě Prahy se na programu podílí také pražská městská knihovna.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu