• Načítám...
>

Válka Ruska proti Ukrajině ve sportovním prostředí

  • 9. května 2024,
  • 12:30,
  • PRAHA,
  • Ladislav Jakub

.

Reklama

Slavnostní premiéru v kině Atlas v Praze na Florenci má za sebou dokumentární film Charakter: Sportovec.  Ten ukazuje stav ukrajinského sportu dva roky po napadení země ruskou armádou. Více než 400 ukrajinských sportovců už ve válce zahynulo, tisíce sportovišť je zničených po zásahu raketami, tisíce především mladých sportovců muselo odejít ze země. Nápad filmu vznikl v hlavě producenta a scénáristy filmu Marka Vítka, a to při ubytování malých hokejistů z Ukrajiny v Čechách. Inspiroval se příběhy dětí, které se nakonec vrátily do své rodné země. 

"Posílaly mi zprávy, fotky a videa, jak to se sportem na Ukrajině vypadá. A mě to téma zaujalo, například historka, kdy pod strop té haly hokejové vyvěšovali fotografii obránce toho místního klubu, který padl na frontě," řekl producent a scénárista Marek Vítek. 

  O snímek je velký zájem mezi televizními stanicemi. Uvidí ho diváci v České republice, ale i zahraničí - pochopitelně i na Ukrajině. Objevit by se mohl také na filmových festivalech, například v Kyjevě.  

"Diváci uvidí 8 příběhů osmi ukrajinských sportovců, kteří zahynuli. A to buď na frontě jako dobrovolníci nebo následkem raketových útoků ruské armády. Dále jsou v tom filmu příběhy mladých ukrajinských sportovců, kteří sportují buď na Ukrajině nebo jsou v nucené emigraci třeba tady v České republice a sportují v zahraničí," dodal Marek Vítek. 

 Tým natáčel rozhovory se sportovci, i s příbuznými těch, kteří padli, a to v rámci celé Ukrajiny. 

"Na Ukrajině umírá hodně sportovců, protože oni jdou dobrovolně do války. A chtějí v prvních liniích celou dobu vyhrávat. Jsou to takové duše sportovců, proč tam jdou. Ale nevím, jestli se nám to povedlo nějak poskládat tak, aby to pochopili i ti, kteří si nejsou jistí, jestli ta válka musí být a jestli je správná. Tak kdyby se nám podařilo alespoň ukázat na jednoho člověka, který změnil názor a který si zatím myslí, že to není zapotřebí bránit tu Ukrajinu, tak by to bylo fajn," připomněl režisér a spoluautor scénáře snímku Charakter: Sportovec Radan Šprongl. 

"Ten projekt má webové stránky www.charaktersportovec.cz," zmínil Marek Vítek. 

"Můj pocit z toho snímku je, že je to o válce, ale není to o zbraních," prozradil režisér Radan Šprongl. 

Film se už začal promítat v mnoha kinech po celé České republice.  

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu