Praha by měla urychlit a zjednodušit výstavbu

  • 1. března 2018,
  • 15:21,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Kvalitní architekturu a dynamický stavební rozvoj chce podporovat skupina odborníků, která se spojila v nově vzniklé Sdružení pro architekturu a rozvoj. Členové skupiny jsou přední čeští architekti a další odborníci.

Reklama

Rozvoj a nová výstavba, zrychlení a zjednodušení schvalovacích procesů na novostavby a kvalitní architektura. To jsou jen některé z bodů programu Sdružení pro architekturu a rozvoj. To vzniklo aby poukázalo na to, s jakými problémy se Praha potýká. 

"U nás máme vůbec ty nejdelší, nejkomplikovanější schvalovací procesy nejen v EU, ale i na celém světě, takže to samozřejmě zásadně brzdí rozvoj této země. Chceme s tím něco dělat, ne si jen stěžovat. Chceme se k tomu vyjadřovat a pokusíme se změnit věci k lepšímu, konkrétně výstavby bytů, což je největší politické téma v Praze. Tam je situace mnoho let absolutně paralyzovaná a problémová," řekl Dušan Kunovský, rezidenční stavitel. 

Sdružení na vzorku 500 respondentů udělalo průzkum co a jak by ses podle Pražanů mělo stavět. 

"Lidé chtějí výstavbu v Praze, hlavně dopravní infrastruktury. Jsou pro ně problém rostoucí ceny bytů a chtěli by tento problém řešit. Na druhé straně z toho průzkumu vypadlo, že si většina lidí přeje, aby se Praha neměnila. Bylo tam vidět, že velkou část respondentů opravdu trápí dopravní infrastruktura a že ji velmi preferují, a potom i rezidenční výstavbu," řekl Pavel Kliment, ekonom. 

Průzkum také říká, že podle Pražanů by se mělo stavět hlavně na tzv. brownfieldech, jako je Nákladové nádraží Žižkov nebo Smíchovské nádraží. Jednou z nejvýraznějších osobností nově vzniklého Sdružení pro architekturu a rozvoj je architekt Josef Pleskot. Podle něj Praha stagnuje a městu chybí především strategický plán.

"Rychle by se mělo naplánovat, rychle by se mělo vědět co se má postavit, rychle by se mělo vědět, že v Praze nám nemůže padat jeden most za druhým, že je potřeba naplánovat např. další spoje přes Vltavu, dopravní infrastrukturu, rozvoj centra, rozvoj občanských staveb. Zatím nebyla postavena kromě Technické knihovny v Dejvicích vůbec žádná. Také rozvoj bytové výstavby," řekl Josef Pleskot, architekt.

Sdružení teď chystá pro širokou veřejnost zajímavé diskuze a přednášky. Samo by také chtělo podávat návrhy na úpravu legislativy.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Laboratoře PVK

Více PR článků
Zavřít reklamu