• Načítám...
>

Středočeský kraj uctil památku sokolů

Lidé si připomněli Památný den sokolstva. Odkazuje na tragickou noc ze 7. na 8. října 1941, kdy gestapo, v rámci „Akce Sokol“, zatklo na patnáct stovek sokolských činovníků. Po celé Praze se tak uskutečnily pietní akce, k připomínce obětí nacismu, z řad sokolů.

Reklama

V noci ze 7. na 8. října 1941, na základě výnosu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, gestapo zatklo na 1500 sokolských činovníků. ,,Akce Sokol", přesně takový název nesla událost, která se odehrála před 80ti lety.

"Myslím si, že je nesmírně důležité si připomínat Památný den sokolstva, protože ty události, které se odehrávaly v roce 1941 a v následujících letech, byly opravdu velmi tragické. A řekl to už Tomáš Garrigue Masaryk, že bez sokolstva by nebyly legie, bez legií by nebylo Československo," připomněla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Společně s hejtmankou Středočeského kraje přišel památku uctít také pražský primátor Zdeněk Hřib.

"Nejde jenom o připomínku všech těch, kteří padli nebo respektive byli popraveni v době nacistické okupace, ale také o připomínku těch, kteří bojovali v československých legiích, a tak vlastně podpořili vznik samostaného Československa, ale i těch sokolů, kteří se účastnili třetího odboje a položili svůj život za to, aby naše republika byla znovu svobodná a demokratická," zdůraznil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Sokolové se zapojili se i do bojů druhé světové války. Porážka nacistického Německa pro ně byla nejen cestou k osvobození okupované vlasti, ale i k uchování tradičních sokolských ideálů.

"Ve zdravém těle zdravý duch. A pokud někdo vychovává k pohybu, ke sportu a zároveň říká, že je potřeba pečovat i o duši, respektive o duchovno, tak to je to nejlepší, co potřebujeme, třeba i kvůli rozvoji kritického myšlení," dodal Miloš Vystrčil, předseda Senátu ČR. 

Zájem o Sokol se zvyšuje částečně také díky pandemii koronaviru.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu