• Načítám...
>

Senlife buduje důstojné stáří

Společnost Senlife otevřela další domov pro seniory. Opět jde o pečlivě zrekonstruovanou historickou budovu. Tentokrát v areálu zámku v Tmani na Berounsku.

Reklama

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a středočeský radní pro sociální oblast Martin Hrabánek se zúčastnili oficiálního zahájení provozu nového domova pro seniory společnosti Senlife v zámeckém areálu v Tmani na Berounsku. Senlife je společnost soukromá a její podnikatelská činnost spojuje dvě nadmíru užitečné věci – záchranu historických budov a péči o seniory.

„Někdo tady navrací smysluplné využití nádherným starým budovám, které jsou vlastně ve fázi, kdy by byly před koncem svého života. A ty objekty se vracejí do své původní krásy, jsou nádherně zrekonstruované a dávají nový domov lidem, kteří jsou trochu dospělejší než my," řekla Petra Pecková (STAN) - hejtmanka Středočeského kraje.

Nutno ale říci, že si společnost rozhodně nevybrala zrovna nejjednodušší oblast podnikání.

„Tak především to znamená hodně práce, je potřeba hodně peněz, hodně trpělivosti a vzhledem k tomu, že se nacházíme v areálu, který je památkově chráněný, takže i velmi složité vyjednávání s památkáři o tom, jak ten areál bude vypadat a především, jak se využije. Protože je to domov pro seniory, tak ta budova musí být kompletně bezbariérová, musí být přizpůsobena pro staré lidi, kteří nejsou tak mobilní jako my mladí a to někdy bývá trochu složitější," řekl Lukáš Drásta - spolumajitel společnosti Senlife.

Pro samotný kraj jsou domovy v historických budovách tak náročné, že je hodlá postupně opouštět v závislosti na budování nových kapacit.

„Musím přiznat, že my to jako Středočeský kraj takto dobře zvládnout neumíme, že tady vidím ten potenciál toho soukromého prostředí jako obdivuhodný, poradí si s tím mnohem rychleji, i když to jsou třeba objekty, které mají nějakou určitou míru kulturní ochrany," řekla Petra Pecková (STAN) - hejtmanka Středočeského kraje.

„Pro kraj i stát je jednodušší vybudovat novostavbu někde zcela novou podle aktuálního standardu. A pro nás je zase naopak jednodušší vzít tu starou budovu, která má nějakou historii, většinou ty staré budovy mají velké rozlehlé zahrady a hlavně mají nějakého svého ducha a je to prostředí daleko příjemnější. A my tím, že máme vlastní stavební i projekční firmu, tak jsme schopni si s takovou budovou poradit a jsme schopni to udělat za velmi podobné peníze, jako ten kraj postaví tu novou budovu," řekl Lukáš Drásta - spolumajitel společnosti Senlife.

Společnost Senlife navíc nepobírá žádné dotace a dokonce není ani zařazena do krajské sítě sociálních služeb. To by se ale mělo změnit.

„Máme zhruba šest tisíc lůžek, která jsou v síti sociálních služeb a přibližně další dva tisíce lůžek, která v tuto chvíli v síti sociálních služeb nejsou zařazena, ale uvažujeme samozřejmě i o tom, abychom je do té sítě také zařadili," řekl Martin Hrabánek (ODS) - radní Středočeského kraje. 

Kraj navíc se společností Senlife jedná i o možnosti převzetí některých zařízení sociálních služeb v historicky cenných budovách, které chce opouštět.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu