Banner

Věž Mihulka vystavuje skvosty Hradní stráže

18.05.2017 | PRAHA | Ostatní | Jana Schillerová

Jak se vyvíjely uniformy Hradní stráže? Stálá expozice ve věži Mihulka na Pražském hradě nabízí průřez jednotlivými obdobími, od historie až po současnost. Soustředí se zejména na období po vzniku Československé republiky v roce 1918.

V Prašné věži Mihulka v areálu Pražského hradu je k vidění stálá expozice Od knížecí družiny k Hradní stráži prezidenta. Expozice je umístěna v prostoru určeném původně pro vojenské účely a vznikla k 90. výročí založení Hradní stráže.

Expozice mapuje vývoj českých jednotek střežících Pražský hrad od nejstarších dob až po současnost.

"Začínáme středověkem, to znamená od počátku české státnosti do zániku monarchie. V další části expozice můžeme vidět vznik Hradní stráže v roce 1918 až po rok 1989, v další části najdeme současnost Hradní stráže," řekl Jakub Bruno Středa, správce stálé expozice Hradní stráže.

Vidět můžete nejen přehlídku uniforem od knížecí družiny až po Hradní stráž ale i zbraně, a to od historických až po ty moderní.

"Opravdu takové ty ceněné jsou tyto historické zbraně, které se tu nachází, jsou to všechno originály z různých historických období, ať už je to z doby Renesance, z dob Marie Terezie a tak dále. V horním patře najdeme originální uniformy legionářů," řekl Jakub Bruno Středa, správce stálé expozice Hradní stráže.

Od května se mohou návštěvníci těšit také na hudební doprovodný program.

"Doprovodný program u věže Mihulka je vlastně koncert kvintetu Hradní stráže, kdy část naší hudby na prostranství u Mihulky zahraje skladby od Smetany, Bacha, přes Lennona, Gershwina," řekl Jiří Havel, tiskový mluvčí Hradní stráže.

Výstavu ve věži Mihulka můžete navštívit každý den od 9 do 17 hodin. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt