Banner

Praha 11 má rozpočet, ale stále nemá starostu

22.12.2016 | PRAHA | PRAHA 11 | Věra Dušková

Navzdory nelehké politické situaci se zastupitelstvu MČ Praha 11 podařilo schválit rozpočet na příští rok. Radnice se politicky otřásá už delší dobu. Po odchodu Hnutí pro Prahu 11 z koalice došlo ještě k odvolání starosty. Koalice je nyní menšinová a rozpočet dokázala zastupitelstvem protlačit pouze díky konstruktivnímu přístupu opoziční ODS.

Jednání o rozpočtu městských částí nebývá lehké nikde. Zvlášť v období, kdy je radnice politicky nestabilní. To je pak zastupitelstvo schopné odmítnout i sedmimilionový dar, který by zajistil více prostředků například pro sociální služby. 

"Já jsem byl jeden z těch zastupitelů, kteří hlasovali pro. Je to prostě ukázka určité koaliční krize, která v ten moment panovala, a nesnadných poměrů na Praze 11," řekl Jakub Lepš, místostarosta MČ Praha 11.

"Bylo odmítnuto sedm milionů do rozpočtu, a ty samozřejmě chybí. Bohužel chybí na sociální věci, na dopravu," řekl Pavel Dittrich, zastupitel MČ Praha 11. 

Dar byl spojen s výstavbou bytového komplexu Zahrady Opatov. Hnutí pro Prahu 11 se nelíbil dodatek ke smlouvě. 

"Další záležitost, která tam byla, byly další podmínky, které ten dodatek přinášel. Mimo jiné prodloužení doby, kdy celý ten projekt přejde do vlastnictví městské části," řekl Jiří Krautwurm, zastupitel MČ Praha 11.

Vládnoucí koalice městské části Praha 11 se v zásadě rozpadla už na jaře. 

"Není žádným tajemstvím, že Hnutí pro Prahu 11 na jaře 2016 vypovědělo koaliční smlouvu. Následně na podzim oznámilo, že odchází do opozice, nicméně starostu si nechalo, což je určitý unikát," řekl Jakub Lepš, místostarosta MČ Praha 11.

Starosta byl posléze odvolán kvůli porušování zájmů svěřené městské části, které se týkaly například dostavby městského okruhu. Koalice ANO a TOP 09 je tedy menšinová, ale rozpočet se schválit podařilo. Pomocnou ruku podala opoziční ODS. 

"Ten rozpočet vykazoval řadu nedostatků, které jsme jako ODS vnímali, a samozřejmě jsme i v tomto duchu proti tomu vystupovali, nicméně se nám podařilo prosadit navýšení rozpočtu o 1,8 milionu pro vzdělávání," řekl Pavel Dittrich, zastupitel MČ Praha 11. 

Rozpočet tedy Praha 11 má, jen ten starosta stále chybí.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt