Banner

Praha 17 udělila titul Šachista Řepy 2017

14.03.2017 | PRAHA | PRAHA 17 | Barbara Kirchnerová

Šachy si získaly mnoho příznivců různého věku po celém světě a právem jsou označovány jako královská hra. V pražských Řepích se o tomto víkendu konal jubilejní desátý ročník šachového turnaje pro amatérské hráče.

Spolek pro obnovu řepských tradic společně s Praha 17 uspořádal již podesáté šachový turnaj, který už dávno přesáhl hranice této městské části. Na turnaj se zde totiž sjíždí milovníci této královské hry z celé Prahy I okolí. Letos se jich sešlo téměř pět desítek.

„Můžou se přihlásit muži, ženy i děti. Máme rozdělené kategorie. Když jsme začínali, tak kategorie byla jednotná jak pro registrované šachisty, tak i pro neregistrované, ale poslední 3 až 4 roky už jsme to rozdělili,“ řekla Jitka Synková, starostka MČ Praha 17.

V turnaji se hrálo o titul Šachista řepy 2017, rozdávala se ale I jiná - mimosoutěžní ocenění, a to vyhlášení nejmladšího a nejstaršího účastníka.

„Nejstarší je 87 letý a nejmladší je 6 letý a letos jsem se rozhodla, protože tu máme 4 ženy, že vyhlásíme i nejlepší ženu,“ řekla Anna Baumová, předsedkyně Spolku pro obnovu řepských tradic.

„Jsem tu již počtvrté. Šachy hraji od malička a přived mě k nim tatínek. Je tady pěkná atmosféra a jezdím sem ráda,“ řekla Marie Bažantová, vítězka v kategorii ženy.

Šachy patří mezi abstraktní strategickou hru s tisíciletou tradicí. Možná jste je ale ještě nikdy nezkusili nebo jste jim zkrátka nepřišli na chuť, a tak jsme se rozhodli, udělat si takovou malou ukázku, o co se vlastně jedná.

„Cílem je zmatit soupeřova krále, přičemž hráči se střídají v tazích. Každá figurka chodí jiným způsobem, pěšec může o jedno nebo dvě pole dopředu,“ řekl Jiří Bauma, pořadatel.

Takhle se to zdá docela jednoduché, ale věřte, že když měl v tomto turnaji každý hráč 20 minut na partii, tak se u toho dokázal pořádně zapotit.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt