Banner

Praha 3 bojuje o Muchovu Epopej

05.04.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Věra Dušková

Nadační fond na podporu realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově pro Slovanskou epopej žádá, aby byla vypsána ideová urbanistická soutěž na lokalitu pro umístění pavilonu pro Muchovu Slovanskou epopej. Radní hlavního města Prahy ale při výběru lokality upřednostňují odborné stanovisko Institutu plánování a rozvoje.

Spory o umístění Pavilonu pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy stále nekončí. MČ Praha 3 se nevzdává myšlenky na její umístění na Vítkově, přestože Praha zvolila Těšnov. Nadační fond na podporu realizace Pavilonu Alfonse Muchy dokonce vyzvala radu hlavního města, aby nejprve zorganizovala urbanistickou soutěž.

„Něco, co já bych nazval soutěž ideová, vyhledávací, tedy v první řadě najde klíč, jak dnes takovou věc prezentovat a kde,“ řekl Jiří Kotalík, historik umění.

„Co se týká soutěže, tak soutěž na výběr místa není možná, protože urbanismus je opravdu vědecká záležitost,“ řekl Jan Wolf, radní hl.m.Prahy.

Podle představitelů města takovou věc může řešit pouze Institut plánování a rozvoje, ve zkratce IPR.

„IPR a jeho odborná komise, jsou v ní urbanisté. Vybrali Těšnov," řekl Jan Wolf.

"Já mám v ruce studii z roku 2010, kterou zpracovávala ta samá instituce a v této studii je jasně řečeno, že je doporučen pro Slovanskou epopej vrch Vítkov," řekla Vladislava Hujová, starostka MČ Praha 3.

A to jeho severní strana směrem ke Karlínu. S přístupem pomocí výtahů ze Žižkovského tunelu. Podle MČ Praha 3 k sobě Vítkov a Epopej patří také ideově. S tím ale představitelé hlavního města nesouhlasí.

"Bitva na Vítkově je jedním z témat jednoho z obrazů Epopeje. Na Vítkově vznikl ten Národní památník, který vzešel ideově ze stejné myšlenky, jako ta Slovanská epopej,“ řekl Jiří Kotalík, historik umění.

"Protože tam jezdecká socha Žižky je, je tam vojenské historické muzeum, to jsou věci, které jsou logicky spjaty s Vítkovem. Já si třeba osobně nemyslím, že Mucha by měl být z jakéhokoliv důvodu na Vítkově," řekl Jan Wolf.

MČ Praha 3 ale neprosazuje Vítkov pouze s ideových důvodů. Od umístění Epopeje si slibuje také oživení Žižkova, čímž by byly napraveny minulé křivdy.

"Na rozhraní 60. a 70. let bylo rozhodnuto, že celý spodní Žižkov se má zbourat, a měly zde být postaveny paneláky. 25 let se sem vůbec neinvestovalo, a ten deficit investic je tady pořád velice znát," řekla Vladislava Hujová, starostka MČ Praha 3.

Epopej coby turistická atrakce by Žižkov nejspíš pomohla oživit. V zahraničí tahákem rozhodně je. Nyní cestuje po Asii a v Japonsku se na ní během prvních 19 dnů přišlo podívat téměř 120 000 lidí. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt