Banner

Na Žižkově se fandilo americkému fotbalu

25.07.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Nela Štefanová

Nejen v zahraničí ale i v Praze je americký fotbal čím dál tím více populární. Tisíce fanoušků se rozhodli podpořit finále Czech Bowlu, ve kterém se utkali pražští hráči proti ostravským. Americký fotbal je mnohdy definován jako sport silných mužů, pravdou však je, že při této hře je zapotřebí také rychlost, postřeh a především vytrvalost.

Czech Bowl 2017 nalákal na stadion Viktoria Žižkov přes dva a půl tisíce fanoušků.

"Já jsem moc ráda, že tak jako v loňském roce i letos Viktorka Žižkov hostí finále amerického fotbalu. Musím říci, že americký fotbal je pro mě novinka, ale po loňském finále se moc těším, protože se musím přiznat, že pravidlům moc nerozumím, ale atmosféra na takovém zápase je naprosto skvělá," řekla Vladislava Hujová, starostka MČ Praha 3.

Do letošního finále postoupili Prague Black Panters, kteří se utkali s Ostrava Steelers. Stejně jako u klasické kopané, tak i v americkém fotbalu se na hřišti nachází celkem 11 hráčů.

"S tím, že v americkém fotbale se střída obrana a útok, čili je pravidlem, že týmy mají na střídačce hráčů desítky. Ty lepší týmy mají 50-60 hráčů," řekl Filip Hobza, předseda České asociace amerického fotbalu.

Oblíbenost amerického fotbalu v Česku neustále roste. V Praze se nachází celkem 6 oficiálních sportovních klubů.

"Americký fotbal je velice komplexní sport. Jednak je vizuálně atraktivní, velmi dynamický, je tam spousta kontaktů a ještě je zajímavý tím, že v něm najde uplatnění celá řada somatotypů. Jsou to hráči, kteří jsou rychlí, štíhlí, ale naopak i silní, protože je tam více úkonů na hřišti. Každý plní něco jiného a každý ten somatotyp si svou úlohu najde," řekl Filip Hobza.

Počátky amerického fotbalu sahají do 19. století, kdy hráč klasické kopané William Ellis zvedl ze země míč a vyběhl s ním. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt