Banner

S údržbou zeleně pomáhají v Braníku ovce

25.07.2017 | PRAHA | PRAHA 4 | Lukáš Kubát

Už druhý rok pomáhá s údržbou zeleně v Praze 4 stádo ovcí. Ty jsou zajímavou alternativou k sekání trávy a zároveň jsou vyhledávaný cíl mezi místními obyvateli a dětmi.

Pod Branickou skálou nedaleko dětského hřiště můžete narazit na pasoucí se stádo ovcí. Ty slouží jako efektní a finančně nenáročný způsob údržby zeleně. 

"Máme tady stádo asi 5 ovcí. My už to děláme v návaznosti na minulý rok, kdy se nám to osvědčilo. Měli jsme je na koupališti Lhotka a ještě na jednom místě v Braníku. Používáme to jako alternativu k sekání trávy, zároveň jako atrakci pro děti," řekl Ondřej Růžička, radní MČ Praha 4. 

Spásání trávy vyjde kasu MČ Praha 4 zhruba na čtvrtinu toho, kolik by zaplatila za její sekání. 

"Teď je máme pod Branickou skálou, kde je snadná dostupnost, je to v podstatě vedle té cyklostezky, vedle kostela. Je tady takové místo kde se dá kolem projít a i natrhat nějaká tráva," řekl Ondřej Růžička.

Ovce tak slouží jako atrakce pro místní obyvatele a jejich krmení si mohou užít i děti. Několik stád má k dispozici i Magistrát. Ten je využívá především pro chráněná území kam nemá přístup technika.

"Hl. m. Praha od r. 2000 ve zvláště chráněných územích používá dobytek k tomu, aby spásal úrodu. Jedná se většinou o pastvu ovcí a koz, ta probíhá od r. 2000, a o pastvu hovězího dobytka, ta probíhá od r. 2012. Nejčastěji se vyskytují v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině," řekl Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

Ovce pod Branickou skálou budou až do konce října.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt