Banner

Soutěž Parkovací dům na Dědině má výherce

14.07.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Jana Schillerová

Praha 6 má již vítěze architektonické soutěže Parkovací dům na Dědině. Nezávislá porota rozhodla o udělení cen a odměn tří návrhů z celkových dvanácti. Místní občané se tak již brzy dočkají až 250 nových parkovacích míst pod jednou střechou.

Dědina bude mít již brzy nový parkovací dům. Ten by měl nahradit úbytek téměř stovky parkovacích míst při budování tramvajové trati Divoká Šárka - Dědinská.

"Chceme ta parkovací místa nahradit pokud možno ještě před výstavbou té tramvajové trati. Vytipovali jsme nejvhodnější místo, stanovili jsme ideální kapacitu, zhruba 250 míst a vypsali jsme veřejnou architektonickou soutěž společně s magistrátem," řekl Martin Polách, místostarosta MČ Praha 6.

O novou podobu parkovacího domu soutěžilo v architektonické soutěži celkem 12 návrhů, ze kterých porota vybrala 3 finalisty.

"Hlavní kritéria hodnocení byla v podstatě funkčnost, náklady na výstavbu, ale hlavně urbanistická stránka, architektonická podoba, začlenění do toho místa, které bylo zvoleno," řekl Martin Polách.

Jednoznačným vítězem, kterého vybrala komise složená ze zástupců radnice a nezávislých odborníků, se stal ateliér Ivan Kroupa architekti s týmem Ivan Kroupa, Tomáš Bouma, Jan Vybíral a Tomáš Zmek.

"Výsledek je takový abstraktní polotransparentní objekt, kde zvenku to vše sjednocuje taková roštová fasáda. V normálním běžném parkingu jsou vždy rampy, které zprostředkovávají spojení mezi jednotlivými patry a potom jsou manipulační prostory mezi parkováním. My jsme to spojili v jednom a tím pádem jsme ušetřili spoustu prostoru," řekl architekt, Ivan Kroupa.

"Dům je promyšlený, funkční, ale zároveň i architektonicky kvalitní," řekl Martin Polách.

Architektonická soutěž Parkovací dům na Dědině již tedy má svého vítěze. Najít místo k stání v parkovacím domě budou moci místní nejdříve za dva roky. To je totiž doma, ve které dojde k dopracování projektu a výběru vhodného zhotovitele stavby. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt