Banner

Prosek si připomínal obléhání Prahy roku 1757

29.05.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Věra Dušková

Praha 9 si připomněla 300 let od narození české královny Marie Terezie a 260 let od bitvy u Prahy-Štěrbohol. Dobovou atmosféru si návštěvníci akce Prosecké jaro přišli vychutnat do parku Přátelství.

Přímo uprostřed panelového sídliště na Proseku se lidé mohli vrátit v čase až do roku 1757, kdy Prahu chtěla dobýt pruská vojska. Součástí akce s názvem Prosecké jaro pod třírohým kloboukem byla i historická řemesla a koncertování souboru Musica Bohemica. 

„Celkově je akce založena na 300 let výročí narození Marie Terezie , které bylo 13. května letošního roku a 260. výročí bitvy u Prahy Štěrbohol a vlastně obležení Prahy. Ti Prušáci, co tu máme vlastně plní úlohu předsunuté hlídky a hlídají jestli na ně rakouská armáda zaútočí, nebo nezaútočí,“ řekl Jiří Sissak, historik. 

Návštěvníci Proseckého jara si mohli prohlédnout dobové kostýmy, zbraně i výrobní procesy a samozřejmě si poslechnout spoustu, i když většinou smutných písniček. 

„Takové ty písně vojenské z pohledu těch pěšáků, z pohledu toho synka, který je povolaný a neví vůbec do čeho jde,“ řekl Jaroslav Krček, vedoucí souboru Musica Bohemica. 

Jako v každé válce, i v této fingované platí, že bez spojení není velení. A tak tu hlavní sponzor akce pro jistotu nainstaloval dostatek nabíječek pro mobilní přístroje.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt