Banner

Prosek si připomínal obléhání Prahy roku 1757

29.05.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Věra Dušková

Praha 9 si připomněla 300 let od narození české královny Marie Terezie a 260 let od bitvy u Prahy-Štěrbohol. Dobovou atmosféru si návštěvníci akce Prosecké jaro přišli vychutnat do parku Přátelství.

Přímo uprostřed panelového sídliště na Proseku se lidé mohli vrátit v čase až do roku 1757, kdy Prahu chtěla dobýt pruská vojska. Součástí akce s názvem Prosecké jaro pod třírohým kloboukem byla i historická řemesla a koncertování souboru Musica Bohemica. 

„Celkově je akce založena na 300 let výročí narození Marie Terezie , které bylo 13. května letošního roku a 260. výročí bitvy u Prahy Štěrbohol a vlastně obležení Prahy. Ti Prušáci, co tu máme vlastně plní úlohu předsunuté hlídky a hlídají jestli na ně rakouská armáda zaútočí, nebo nezaútočí,“ řekl Jiří Sissak, historik. 

Návštěvníci Proseckého jara si mohli prohlédnout dobové kostýmy, zbraně i výrobní procesy a samozřejmě si poslechnout spoustu, i když většinou smutných písniček. 

„Takové ty písně vojenské z pohledu těch pěšáků, z pohledu toho synka, který je povolaný a neví vůbec do čeho jde,“ řekl Jaroslav Krček, vedoucí souboru Musica Bohemica. 

Jako v každé válce, i v této fingované platí, že bez spojení není velení. A tak tu hlavní sponzor akce pro jistotu nainstaloval dostatek nabíječek pro mobilní přístroje.

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc