Banner

Mám nápad pro šestku má 12 vítězných projektů

26.06.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Jana Schillerová

Praha 6 vybrala 12 vítězných projektů, které patří do jednoho z prvních projektů participativního rozpočtu. Místní obyvatelé si vše sami navrhli a nyní se mohou těšit na spoustu nových realizací v jejich okolí, jako třeba kuličkový areál nebo obnovení altánu v Divoké Šárce.

Mám nápad pro šestku je participativní projekt, který v listopadu loňského roku vyhlásila radnice Prahy 6. Obyvatelé tak mohli sami navrhnout a následně i rozhodnout, co by chtěli ve svém okolí vybudovat.

"Sbíráme docela dlouho od veřejnosti podněty, co by chtěli ve svém okolí upravit, ať už malé nebo i větší projekty. Pak se to hodí do jednoho hrnce, a samozřejmě se z toho musí vybrat ty projekty, které jsou realizovatelné, protože některé nápady jsou bezvadné, ale realizovat nejdou," řekl Jan Lacina, místostarosta MČ Praha 6.

"Ten předvýběr se dal na web, udělala se anketa, kde lidé mohli hlasovat podle participativních pravidel, které udělala Demokracie 21, se kterou spolupracuje naše radnice," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

Ze 67 projektů, rozdělených na malé a velké, jich ve finále skončilo celkem 12. Mezi nimi je i projekt paní Tůmové - zřízení odpočinkového místa s lavičkou u konečné stanice tramvají Bílá Hora. Ten patří mezi ty menší. Autorka by ráda aby u cesty, kterou nejvíce využívají lidé z nedalekého domova pro seniory, vzniklo místo k odpočinku.

"Velmi jsme ocenili, že Praha 6 vypsala takovou soutěž. Že jsou tam mladí lidé, kteří pochopili tu naší situaci a přijeli se podívat na to, že to opravdu tak je," řekla Eva Tůmová, autorka projektu Zřízení odpočinkového místa s lavičkou.

Další nápad měl pan Sttalle, který navrhl projekt Centrum Liboce.

"Jedna z částí toho návrhu je vybudovat tady nějaké dodatečné herní prvky, tzn. aby to zaujalo i ty děti nad 6 let. Lavičky jsou zde už poměrně rozpadlé, takže to je samozřejmě další věc, vyměnit je, a ideálně z toho udělat nějaké místo, kde by se lidé mohli přímo setkávat," řekl Petr Sttalle, autor projektu Centrum Liboce.

Mezi dalšími výherními projekty je např. komunitní zahrada Libóza, Břevnovské grilovací a piknikové místo na Ladronce, kuličkový areál nebo Bike and Ride Podbaba. Praha 6 se snaží být svým občanům blíž, a toto je výsledek prvního participativního projektu. Na veškeré malé i velké nápady bylo vyčleněno celkem 5 milionů korun.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt